(fotozgodba) Član SBC gradi 29 novih stanovanj za mlade in tako na najboljši način kaže smer razvojnega preboja Slovenije

Člani

05. Maj 2020

(fotozgodba) Član SBC gradi 29 novih stanovanj za mlade in tako na najboljši način kaže smer razvojnega preboja Slovenije

(fotozgodba) Član SBC gradi 29 novih stanovanj za mlade in tako na najboljši način kaže smer razvojnega preboja Slovenije

Skupina Ržišnik Perc na območju Šenčurja gradi vili bloka, v katerih bo skupno 29 stanovanj. Najemniška stanovanja, ki rastejo v sklopu šest milijonov evrov vredne investicije, bodo namenjena mladim strokovnjakom v podjetjih iz skupine Ržišnik Perc in iz drugih podjetij, ki delujejo na območju poslovne cone Šenčur. Investitor predajo načrtuje za poletje 2021. V vila bloku Jurij 1 bo 17 stanovanj, Ržišnik Perc, član SBC - Kluba slovenskih podjetnikov, jih bo primarno ponudil podjetjem v Poslovni coni Šenčur, ki nameravajo stanovanja oddati v najem svojim zaposlenim. 12 stanovanj in dve bivalni enoti v vila bloku Jurij 2 pa bo primarno namenjenih bivanju zaposlenih iz skupine Ržišnik Perc in njenih štipendistov. Poleg naštetega bodo na voljo tudi prostori za predšolsko varstvo otrok. Vrednost investicije je šest milijonov evrov.

Graditi so hoteli že pred letom dni, a so jih ustavili birokracija in nagajanje

Kot pojasnjujejo pri Ržišnik Perc, je bil začetek gradnje načrtovan že pred enim letom, a se je zaradi neosnovanega zavlačevanja postopka izdaje gradbenega dovoljenja in v pritožbah na že izdano gradbeno dovoljenje nekaterih sosedov, ki so želeli uveljaviti osebne koristi, postopek zavlekel. Kljub temu, vključno s trenutnim razmerami, ki so povezane z negotovostjo zaradi epidemije koronavirusa, so se v skupini odločili za začetek gradnje. Tudi zato, ker se je stanovanjska problematika njihovih mlajših sodelavcev le še poglobila, poudarjajo.

Ržišnik Perc je sicer z občino Šenčur pred 20 leti zagnal razvoj Poslovne cone Šenčur, ta se je hitro polnila, omogočala razvoj podjetjem, številna danes delujejo preko regijske in državne meje, njihovo uspešnost dokazuje 1.500 delovnih mest. Cona tako predstavlja zgodbo o uspehu in predvsem zgled, in to ne le za Gorenjsko, kjer je samo na razvojni osi Kranj-Mengeš v zadnjih letih po zaslugi nadpovprečnega razvoja nastalo več kot 10 tisoč delovnih mest.

Država je pri stanovanjski politiki povsem zaspala

Če se podjetja na stanovanjske izzive odzivajo s projekti, kakršen je opisani projekt skupine Ržišnik Perc, pa se stanovanjska politika na državni in lokalni ravni na problem zagotovitve ustreznih stanovanj doslej praktično ni odzvala. Gre za pomembno vprašanje družbenega razvoja, kajti večina držav EU uporablja mehanizme, ki spodbujajo gospodarsko iniciativo tudi na stanovanjskem področju, poudarjajo v skupini Ržišnik Perc, kjer so stisko mladih prepoznali tudi v tem, da ustreznih najemniških stanovanj oziroma 'prve strehe nad glavo' za mlade v ožji in širši okolici praktično ni. »Zavedamo se, da so mladi strokovnjaki prihodnost naših podjetij - gotovo to velja tudi za državo...«, pravijo.

Pri Ržišnik Perc že dlje časa opozarjajo na perečo težavo stanovanjske politike v državi in s tem povezano vprašanje najemniških kadrovskih stanovanj. Na to je že lani poleti opozoril Andrej Ržišnik, solastnik podjetja in član SBC, s podatkom, da v Sloveniji primanjkuje 10 tisoč stanovanj za mlade.  Izpostavlja tudi, da ima gradnja novih stanovanj multiplikativne družbene učinke, ki presegajo reševanje stanovanjske problematike. Andrej Perc je pripravil tudi pobudo državi, s katero je želel spodbuditi zavedanje in aktivnost države na področju gradnje stanovanj, vključno s tem, da država tudi podjetja spodbuja k delovanju v smeri gradnje. »Majhnih stanovanj, ki jih potrebujejo mladi, na trgu ni. Mobilnost v državi je, splošno gledano, slaba. V Sloveniji ni razvite zavesti o stanovanjskem problemu. Po podatkih javnega stanovanjskega sklada v Sloveniji trenutno manjka 10 tisoč ugodnih najemniških stanovanj. Zato je naša pobuda usmerjena v reševanje te težave. Učinki stanovanjske gradnje so multiplikativni. Stanovanjska gradnja je proticikličen instrument, ki učinkuje proti ohlajanju gospodarstva. Podjetja so pripravljena investirati. 10 tisoč stanovanj pomeni več kot milijardno investicijo.«

Rešitev, s katero pridobijo vsi: davčne spodbude za gradnjo stanovanj

V skupini Ržišnik Perc zdaj pobudo obujajo, pomembno se jim zdi opozoriti, da je smotrno oblikovanje davčnih spodbud podjetjem za gradnjo najemniških kadrovskih stanovanj. V času, ki smo mu priča, želijo h gradnji spodbuditi tudi druga podjetja in državo pozvati k aktivnejši stanovanjski politiki in gradnji najemniških stanovanj tudi izven prestolnice. »Stanovanjska politika ne izkorišča potenciala gospodarstva pri reševanju enega od ključnih družbenih problemov. Davčne spodbude in sistemsko sodelovanje lahko bistveno prispevajo k hitrejšim in tudi bolj ustreznim rešitvam. Cilj pobude je odpreti dialog z Vlado RS in odločevalci na ministrstvih (MOP, MGRT, MF, MDDSZ, MZI) o sistemskem vključevanju gospodarstva pri zagotavljanju ustrezne stanovanjske oskrbe v Sloveniji,« piše v pobudi, pod katero je podpisan Andrej Ržišnik. Pobudo lahko preberete na tej povezavi.

 

E-novice

Naročite se na ključne informacije in praktične nasvete.

Zahtevano
Zahtevano
To spletno mesto varuje Google reCAPTCHA in veljata Politika zasebnosti in Pogoji storitve.