Direktor z 52 leti delovne dobe, ki še vedno obožuje letenje po nebu

Člani

22. September 2020

Direktor z 52 leti delovne dobe, ki še vedno obožuje letenje po nebu

Direktor z 52 leti delovne dobe, ki še vedno obožuje letenje po nebu

»Več bomo vlagali v kakovost strojev in manj v rast, kot smo doslej. Tako bomo zmanjšali delež izmetov,« napoveduje Albert Erman, direktor in večinski lastnik podjetja Magneti Ljubljana, ki je letos dopolnil 52 let delovne dobe, od tega 34 let v Magnetih. Albert Erman je v nekdanje podjetje Iskra Magneti, predhodnika današnjih Magnetov, ki jih uspešno vodi že več kot tri desetletja, vstopil jeseni leta 1986. Pred tem je bil 17 let v trgovskem podjetju gradbenega materiala Gramex, a poklicno je ostajal neizpolnjen. »Diplomiral sem na metalurški fakulteti in vedno sem si želel opravljati svoj poklic. Želja se mi je uresničila s prihodom v Magnete.« Podjetje je bilo tedaj razmeroma majhno, imelo je približno 60 zaposlenih in minimalen delež izvoza ter je bilo vezano na jugoslovanski vojaški program, ki je bil zelo donosen, a je že kazal znake usihanja. Erman je hitro ugotovil, da podjetje potrebuje novo vizijo in smer. Oblikoval je ekipo zaupanja vrednih sodelavcev in investiral v inovacije, nove razvojne kapacitete in iskanje novih trgov; zlasti avtomobilskega, ki je bil takrat v vzponu, o čemer je imel zaradi dobrih stikov z nemškim Boschem podrobne informacije iz tujine. Magneti so rasli in poslovali vedno uspešneje. Ko je država omogočila privatizacijo, je Erman skupaj s sodelavci, s katerimi so vložili lastna sredstva, izpeljal prevzem. Podjetje danes proizvaja magnetne dele za ABS-sisteme, senzorje in rotorje za majhne motorje. So eno od najzahtevnejših podjetij, ki razvija lastne materiale. Za to potrebujejo odlično metalurgijo in laboratorij, to pa pomeni visokostrokovne inženirje in strojnike. Kot močno izvozno podjetje, ki 97 odstotkov produktov prodaja v tujino, imajo Magneti dve tretjini kupcev iz avtomobilske industrije, pa tudi iz železniške in industrije robotike.

O magnetu »Magnet je zelo zahteven produkt, vanj je vloženega ogromno znanja. Ima najmanj 11 faz izdelave.«

Živel je prehitro. Zdaj se ukvarja s športom.

Nedavna epidemija koronavirusa ni obšla niti poslovanja Magnetov. Zaradi zmanjšanega povpraševanja so ukrepali z zniževanjem stroškov v nabavni politiki in optimizaciji proizvodnje. Izposlovali so tudi ugodnejše pogoje pri dobaviteljih. Od tehnologov zahtevajo skrbnejše in bolj predano delo kot pred krizo, saj s tem zmanjšujejo delež izmetov. Zmanjšali so tudi število pogodbenih sodelavcev in danes tako zaposlujejo 225 delavcev. V letu 2020 pričakujejo približno za petino manjšo poslovno realizacijo, pravi Erman, vendar ostaja optimističen. Ne le zaradi znakov okrevanja, ki se ponekod že kažejo, pač pa tudi zaradi pristopa, ki so ga ubrali: vlaganja v inovacije in kakovost. »Več bomo investirali v kakovost strojev in manj v rast, kot smo doslej; tako bomo zmanjšali delež izmetov. Izkoristili bomo tudi vse kompetence naših tehnologov in okrepili trženjske aktivnosti, saj so tržniki tisti, ki pridobivajo nove projekte.«

Zdrava rast in motivacija »Za zdravo rast je treba na leto ustvariti od 4 do 6 odstotkov dobička ob vsaj 4-odstotni rasti. Zaposlene je treba motivirati za doseganje dolgoročnih ciljev podjetja.«

Erman vztrajno poudarja pomen komunikacije z zaposlenimi. Pred koronsko krizo je bil v podjetju vsak dan in se med obhodom po proizvodnji pogovoril z delavci. Zdaj več dela na daljavo, a je v podjetju še vedno nekajkrat na teden. Proizvodnjo še vedno obišče. »Uspešen podjetnik mora biti pripravljen podrejenim delegirati moč za izvedbo poslov. Motivirati mora in vzpostavljati zaupanje, da se sodelavci lotevajo nalog, ker verjamejo v uspeh podjetja,« poudarja. »Podjetnik je uspešen, kadar zadovoljuje zahteve kupcev glede kakovosti, količine, dobavnih rokov in cene. Poslovati mora tudi transparentno. Moj cilj je, da podjetje živi, raste in v svojem prostoru nekaj pomeni.« Erman priznava, da je včasih živel prehitro; na to ga je opomnilo zdravje. Zadnji dan leta 1995 je doživel srčni infarkt, po katerem je močno spremenil svoj življenjski slog. Veliko da na odnose, doma in v službi, že leta se zdravo prehranjuje in se ukvarja s športom.

O upokojitvi ne razmišlja

Albert Erman je letos dopolnil 52 let delovne dobe, zadnjih 34 let v Magnetih. O upokojitvi ne razmišlja, saj mu delo predstavlja hobi in veselje. Namerava pa se postopno umakniti z direktorskega mesta in ga zamenjati za nadzorno funkcijo.

Zaupanje raste, ko partnerji vidijo vlaganja v podjetje »Posli se razvijajo, če obstaja veliko zaupanje kupcev, ki ga vidijo v tem, da lastniki vsaj 80 odstotkov dobička vlagajo nazaj v proizvodnjo in razvoj.«

V podjetju je aktivna tudi njegova žena Simona, ki vodi splošno kadrovski in finančno-računovodski sektor, v času njegove odsotnosti pa ga nadomešča. Naslednik? »Operativne naloge bom prepustil nasledniku, ki mu popolnoma zaupam. Kandidata že imam,« pravi, a ga ne imenuje.

»Sodelavec je od strahu med vožnjo zaspal.«

Albert Erman ima številne hobije, a eden posebej izstopa — pilotiranje. »Zelo rad letim. S seboj vedno povabim koga, ki letalske občutke rad deli z menoj,« pravi o svoji strasti, ki jo ohranja z vsakoletnim podaljševanjem letalske licence. Takole opiše eno od letalskih doživetij, ki se je na srečo dobro izteklo: »S sodelavcem sva letela z majhnim letalom s službene poti iz Liverpoola proti Ljubljani. Vso pot naju je spremljalo nevihtno vreme, tako da sva v Nemčiji prisilno pristala. Sodelavec je od strahu med vožnjo zaspal, jaz pa sem se vso pot potil in razmišljal, ali bom še kdaj pristal ali pa  bom zadel v kakšen vrh gore. Na koncu se je vse srečno izteklo. V popolni temi, brez luči nad pristajalno stezo, sem varno pristal na letališču v Divači.«

Odlična podkovanost, jeziki in padci, ki vodijo v napredek Erman mladim podjetnikom svetuje pogum in vero vase ter v cilje, ki so si jih zastavili. »Priporočam znanje tujih jezikov in odlično podkovanost na področju, ki se ga lotijo. Podjetništvo je tveganje, toda z delom in jasnimi cilji se doseže vse.«

Albert Erman je ustanovni član SBC — Kluba slovenskih podjetnikov. Januarja 2014 je bil eden izmed 36 uspešnih slovenskih podjetnikov, ki so podpisali ustanovni dokument kluba SBC. Ta prek ključnih, vsem skupnih vrednot združuje najuspešnejše slovenske podjetnike in si prizadeva za boljše poslovno okolje ter prepoznavnost podjetnosti in podjetništva v državi. Fotografije: arhiv Alberta Ermana

E-novice

Naročite se na ključne informacije in praktične nasvete.

Zahtevano
Zahtevano
To spletno mesto varuje Google reCAPTCHA in veljata Politika zasebnosti in Pogoji storitve.