Lotrič Meroslovje: »Ničelni vpliv na okolje, ker nam je mar za prihodnost«

Člani

21. Januar 2022

Lotrič Meroslovje: »Ničelni vpliv na okolje, ker nam je mar za prihodnost«

Lotrič  Meroslovje: »Ničelni vpliv na okolje, ker nam je mar za prihodnost«

Odgovorno, trajnostno in zanesljivo. Podjetje Lotrič Meroslovje stoji za odličnostjo, ko gre za podjetje, za odnose in za okolje.

»Mar nam je za prihodnost. Zato smo trajnostno strategijo postavili na najvišje, najbolj vidno mesto našega delovanja. Je naš kompas in svetilnik. Da bomo v okolju puščali čim večje pozitivne odtise in dosegli ničelni vpliv na okolje,« je jasen Marko Lotrič, lastnik in direktor podjetja. 

Kot podjetje so se zavezali, da bodo do naslednje okrogle obletnice s pomočjo krožnega gospodarstva dosegli ničelni vpliv na okolje. Pri tem se bodo naslonili na trajnostno strategijo podjetja ter velik poudarek namenili procesom digitalizacije. Z letnimi izračuni ogljičnega odtisa in finančno podporo projektov za izravnavo ogljičnih emisij bodo do leta 2031 nevtralizirali lasten ogljični odtis podjetja ter s tem dosegli ničelni vpliv na okolje.

»Kot družina in družinsko podjetje si vedno vzamemo čas za razmislek, kako z našo dejavnostjo vplivamo na svet okoli sebe.«

Trajnostna strategija

Osnovo trajnostne strateške transformacije predstavlja Trajnostna strategija podjetja Lotrič Meroslovje 2020—2025, ki jo je podjetje pripravilo v sklopu javnega razpisa SPIRIT Slovenija za »Spodbujanje razvoja in uporabe novih poslovnih modelov za lažje vključevanje v globalne verige vrednosti«.

Podjetje Lotrič v nadaljevanju predstavlja ključne elemente trajnostne strategije, ki jo je podjetje pripravilo v sklopu javnega razpisa SPIRIT Slovenija za »Spodbujanje razvoja in uporabe novih poslovnih modelov za lažje vključevanje v globalne verige vrednosti«.

Pri tem so sledili ciljem Združenih narodov, Agendi 2030 in se naslonili na sklop o »inovativnih trajnostnih izdelkih in storitvah«, »obvladovanju nizkega ogljičnega odtisa« ter sklop »zavzeti zaposleni«.

Cilji za leto 2025 so seveda postavljeni tudi finančno. Med slednjimi velja izpostaviti dodano vrednost na zaposlenega v višini 64.000 eur, kar bodo dosegli predvsem z razvojem inovativnih trajnostnih izdelkov.

Velik potencial pričakujejo v obvladovanju papirnega poslovanja, saj na letni ravni generirajo več kot 70.000 certifikatov, ki so danes večinoma v papirni obliki. Iz raziskave, v okviru katere so se povezali z Ekonomsko fakulteto v Ljubljani, prof. dr. Adriano Rejc Buhovac, so potrdili, da ogljični odtis v podjetju Lotrič Meroslovje povzročajo predvsem poslovne poti.

V izogib nepotrebnemu obremenjevanju okolja so zato v podjetju razvili aplikacijo za načrtovanje dela na terenu, kjer z optimizacijo poti več kot 40 laborantov, ki so dnevno prisotni na terenu, manjšajo oziroma obvladujejo svoj ogljični odtis.

Eden izmed ključnih ciljev strategije je med drugim vzpostavitev preskusne postaje v podporo avtomobilski in logistični panogi. »Kot vemo, je trenutno vsako vozilo, ki prevaža cepiva, pod velikim pritiskom, da dostavi cepivo, ki je bilo tudi med transportom hranjeno na ustrezni temperaturi. Vsa vozila so skladno z zakonodajo pregledana na naši preskusni postaji. Meritve izvajamo na trenutni lokaciji, oziroma pri stranki,« povedo v podjetju.

Kot še povedo, osnovne dejavnosti ne bodo spreminjali. In ker z lastnim prestrukturiranjem aktivnosti ne bi mogli doseči popolne ogljične nevtralnosti, bodo to dosegli s finančno podporo priznanih in certificiranih projektov za izravnavo ogljičnih emisij. Tako bodo investirali v projekte dekarbonizacije, ki s pogozdovanjem in ščitenjem gozdov prispevajo k pozitivnim spremembam na področju klimatske trajnosti.

 

 

Krožno gospodarstvo za ničelni vpliv na okolje

»Vpliv, ki ga naše poslovanje pušča v okolju, se vse bolj postavlja pred finančne rezultate. Ne gre za izbiro temveč nujo. Pomembno je, da ničelni vpliv na okolje s točke v strategiji prestavi v naše vsakodnevno poslovanje.«

V podjetju Lotrič Meroslovje imajo definirane vire ogljičnega odtisa, ki ga s prestrukturiranjem poslovnih procesov manjšajo. Danes še nimajo vseh odgovorov, vsekakor pa se bodo tekom procesa naslonili na trajnostno strategijo podjetja ter velik poudarek namenili procesom digitalizacije.

V preteklem letu so namestili 3 polnilnice za električna vozila. Dodatno se načrtuje posodobitev voznega parka, kjer bodo predvsem za dostave v mestih uporabljali električno vozilo ter namestitev sončne elektrarne na strehi poslovne stavbe v Železnikih.

V zadnjih štirih letih so v podjetju s pomočjo inovacij pomembno zmanjšali lastno porabo energentov ter posledično dosegli manjšo obremenitev okolja.

»Z našimi storitvami in izdelki strankam zagotavljamo, da s točnimi in zanesljivimi meritvami obvladujejo svoje osnovne procese in njihov vpliv na okolje.«

Odziv na družbeno razmere

V ospredje vse bolj prihajajo zahteve poslovnih partnerjev vezane na področje trajnosti. Če večje podjetje napove, da želijo v pet letih doseči ničelni vpliv na okolje, njihovi dobavitelji pa bodo slednje dosegli v obdobji 10 let, to predstavlja pomembno usmeritev nam vsem.

»Ko začnemo resnično razmišljati o omenjeni temi, kaj hitro spoznamo, da predstavlja edino možno pot, ki med drugim na dolgi rok predstavlja znižanje stroškov. Seveda pa so na tem področju dobrodošle tudi dodatne finančne spodbude. Država že razpisuje kar nekaj vavčerjev za različne ukrepe — predlagamo na primer vključitev projekta izračuna ogljičnega odtisa oz. vzpostave metodologije. Posebno pozornost velja nameniti tudi sofinanciranim projektom na področju razvoja in raziskav, z vprašanjem, kako bo nov izdelek pripomogel k zmanjšanju ogljičnega odtisa,« zaključi lastnik podjetja, Marko Lotrič.

In še doda: »Velik vpliv imajo tudi združenja, ki lahko s pomočjo kakovostnih izobraževanj ter s primeri dobrih praks pomagajo svojim članom na tej poti.«

 

E-novice

Naročite se na ključne informacije in praktične nasvete.

Zahtevano
Zahtevano
To spletno mesto varuje Google reCAPTCHA in veljata Politika zasebnosti in Pogoji storitve.