Dogodki
•16. November 2023
Kako pomembna so regijska partnerstva za skladen razvoj države? Ali bi občine potrebovale več pristojnosti odločanja? Ali podjetniki in župani govorijo isti jezik in kje so priložnosti za njihovo tesnejše povezovanje? Vprašanja, ki jih je na drugem panelu 2. Festivala podjetništva uspešnim podjetnikom in županu zastavil član SBC Andrej Klančar iz podjetja Klančar žerjavi.
Peter Verlič, župan občine Grosuplje, je takoj odgovoril: »Mislim, da govorimo precej podoben jezik, vendar imamo vsi iste težave. Podjetniki, ki iščejo rešitve, pridejo na občino, mi pa smo nemočni. Torej, rešitev je: zakonodaja bo morala malo popustiti, gradbena dovoljenja pa bi se morala vrniti v roke občinam. Občina je poštar, ker mi samo predamo dovoljenja. Recimo, pekarna Grosuplje je želela investicijo, pa je prišla do nas, mi smo jih poslali naprej, oni pa nazaj k nam. Ne smemo imeti občutka, da so eni bolj privilegirani kot drugi. Naša zakonodaja je problematična predvsem na področju prostora. Pogosto ni občina tista, ki mora te zadeve graditi. Občine se moramo povezati in se ne prepirati, kje bo “središče”.
Mislim, da bo povezovanje s podjetniki vedno bolj pogosto. Seveda dajemo prednost tam, kjer domače okolje potrebuje kadre. Stanovanjska politika in vse ostalo nista vse na ramenih lokalne skupnosti, ampak države, ki lahko čisto preprosto uredi, katere pristojnosti mi dobimo. Tu mislim, da lahko skupaj naredimo preboj. Prepričan sem, da lahko investicije hitreje umestimo v prostor.
V javni upravi se moramo naučiti podjetniškega duha. Hitrost, odgovornost. Lokalna samouprava se ni razbohotila kot kakšna ministrstva, vmesna rešitev za število županov bi bile skupne občinske uprave. Dobro je, da so podjetniki pripravljeni investirati v občine, v lokalna okolja. Mislim, da je to dobra pot za našo državo. Mislim, da so podjetja tudi pripravljena vlagati v to skupno okolje in to je dobra popotnica.«
Andrej Ržišnik, Ržišnik Perc: »Imamo župane entuziaste in župane, ki iščejo svoje poslanstvo v zadovoljevanju vseh želj in potreb občanov. Občine se razlikujejo po značaju in pristopu do podjetnikov, vsekakor pa je za podjetnike župan oddaljen 15 minut, država pa veliko več. Zato so občine tako zelo pomembne. Pogum in entuziazem, ki ju imamo podjetniki, potrebujejo tudi župani.
Občine lahko spreminjajo državo od spodaj navzgor. Podjetniki lahko dobro delamo, po drugi strani pa zahtevamo ustrezen odnos politike do nas. Podjetniški vidik je drugačen, jaz si absolutno ne želim ničesar drugega kot demokracijo. Ne mislim, da smo v stanju prenesti iz podjetniške sfere v družbeno ureditev. Živim dobro z našo demokracijo, ne razumem politike in je ne potrebujem razumeti.«
Zdravka Zalar, Smartis: »Smartis je IT podjetje in ima težave s kadri, zato se moramo zelo truditi, da privabimo mlade. In ravno s tem namenom smo začeli poslovati še na Hrvaškem, kjer IT-jevci lahko delujejo od koderkoli. Ustvarjajo se celi kampusi in Hrvaška je tu naredila zelo lep korak naprej. Imam srečo, da prihajam iz občine Grosuplje, kjer je gospod Verlič odličen župan že 4. mandat. Mislim, da je veliko prostora za izboljšave, digitalizacijo in umetno inteligenco, smo pa na tem segmentu pred leti že veliko delali, ker želimo s podatki pomagati občini in občanom pri delu na skupnih projektih.«
Branko Roglič, Orbico: »V Sloveniji imamo srečo z županiji. Najboljše, kar sem doživel v poslovanju z župani, je bilo v Sloveniji. Vsi so drugačni – nekateri razumejo podjetnike, drugi ne. Slovenijo sem doživel kot državo, ki razume podjetnike. In gospod Verlič je eden izmed teh županov. Mi smo vedno postavljali človeka na prvo mesto in to že od nekdaj. Vsakdo je pomemben dejavnik v podjetju. Ponudimo mu vse, kar potrebuje – ker on ponudi sebe. In na to smo ponosni, in bomo tako nadaljevali. Človek bo vedno na prvem mestu. Definitivno je treba prepoloviti število županov. Na Hrvaškem jih je okoli 500, dobrih pa je kakih 20 odstotkov.«
Sabina Sobočan, Varis Lendava: »Kar se tiče povezave z lokalno skupnostjo, je vseeno. Dejansko moraš delati s podjetniki in z gospodarstvom ter nuditi enake pogoje. Imamo že nekaj let težavo z optičnim kablom, ki smo jo morali sami rešiti. Precej komuniciramo z našim županom, mislim pa, da je veliko odvisno od tega, kako dolgo je župan na položaju, ali se je kdaj s takimi zadevami srečal itd. Imam tudi izkušnjo z občino, kjer je bil župan podjetnik, vendar ni govoril enakega jezika kot mi. Kar se tiče dela čez mejo, se povezujemo tudi z župani, katerih zaposleni so pri nas. Na našo obletnico smo na primer povabili vse te župane, ker verjamemo, da se moramo povezovati.
Naša politika in država se morajo zavedati, da podjetja več ne tekmujemo med sabo, ampak da samo še države tekmujejo. Širiti je potrebno zavedanje, da potrebujemo davčno zakonodajo, ki privabi talente. Dobre prakse naj se širijo in spodbujajo. Podjetniki polnimo državno blagajno – naj država ne troši več, kot dobi, naj se zgleduje po podjetnikih, da ostane nam za razvoj in investicijo.«
Zahvaljujemo se partnerjem, ki so nam omogočili izvedbo Festivala podjetništva 2023: Elektronček Group, NLB d.d., Kovis Group, Business Solutions d.o.o., LabCore d.o.o., Spirit Slovenija, Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport, Akrapovič d.d., iVent, Dun & Bradstreet d.o.o., Lumar d.o.o., Tiko Pro, Prigo d.o.o., Vizija Računovodstvo d.d., Abelium R&D d.o.o., Labena d.o.o., Kozmetika Afrodita d.o.o., GoGreen, Surf d.o.o., Vrtko d.o.o., Džungla Plants d.o.o.