•24. Maj 2024
Družba GEN energija je pred dnevi predstavila prvo resnejšo oceno ekonomike projekta izgradnje in posodobljeno časovnico. Prizakali so več možnih scenarijev, ki bodo v prihodnjih letih pripeljali do dokončne investicijske odločitve. V nadaljevanju povzemamo sporočilo na spletni strani jedrska.si.
Drugi blok Jedrske elektrarne Krško (JEK2) predstavlja največji posamičen infrastrukturni projekt v zgodovini slovenske države. Če se bomo kot država odločili za to pot, bo JEK2 postal tudi največji posamični energetski objekt v državi, ki bo zmožen samostojno zagotavljati tudi več kot 50 % vseh trenutnih potreb po električni energiji v državi. Vemo pa, da se bodo potrebe povečevale.
Predviden investitor projekta je državna energetska družba GEN energija, ki ima v lasti slovensko polovico obstoječe NEK. Kot nosilec projekta je GEN energija dolžna pripraviti vso potrebno investicijsko dokumentacijo, skupaj z vsemi vlogami za umeščanje v prostor in pridobivanje potrebnih dovoljenj, da bi projekt lahko izpeljali.
Kot najbolj ustrezna lokacija za novo jedrsko elektrarno je bilo izbrano zemljišče, ki se nahaja severozahodno od obstoječe jedrske elektrarne NEK. Izbrana lokacija ima v svoji neposredni bližini skoraj vso potrebno infrastrukturo, ki je potrebna za vklop nove jedrske elektrarne v omrežje, hkrati pa je tu tudi lokalna skupnost, ki jedrski objekt že sprejema in z njim sobiva, zato je odločitev za širitev v Krškem razumljivo daleč najbolj enostavna.
Prvi izziv, ki zdaj stoji pred investitorjem je umestitev novega jedrskega objekta v okviru državnega prostorskega načrtovanja. Gre za dolgotrajne postopke, ki zahtevajo vključevanje številnih ministrstev in drugih deležnikov, ki lahko na predlagan projekt podajo svoja mnenja.
Šele po vseh teh postopkih, ki naj bi se končali šele okrog leta 2028, bo investitor dobil podlago za izdajo gradbenega dovoljenja, kar pa bo zahtevalo še dodatnih nekaj let postopkov preden bo lahko zasajena prva lopata, kar je predvideno za leto 2032.
Elektrarno bodo nato predvidoma gradili 7 let, v omrežje bo predvidoma priklopljena z letom 2039.
Zaradi gradnje JEK2 bo treba popraviti načrte za krško obvoznico (potreben bo rahel zamik predvidene trase), prestaviti en daljnovod, vodovod in plinovod, ki trenutno potekajo skozi zemljišča izbrana za JEK2.
Iz predlagane idejne zasnove za sprejem Državnega prostorskega načrta je razvidno, da investitor poleg same jedrske elektrarne predlaga tudi izgradnjo enega ali dveh hladilnih stolpov, ki bosta omogočala, da elektrarna s svojim delovanjem ne bo obremenjevala reke Save.
Elektroinštitut Milan Vidmar (EIMV) je vodilna strokovna institucija v državi za področje upravljanja elektroenergetskega sistema. GEN energija je v sodelovanju z inštitutom opravil potrebno presojo najbolj primernega tipa jedrske elektrarne, ki bi lahko na območju Krškega v tem trenutku obratovala poleg obstoječe NEK.
Glede na razpoložljivost infrastrukture v bližini je EIMV ocenil, da je najbolj optimalna izbira elektrarna z neto proizvodnjo (torej proizvodnjo, ki jo oddaja v omrežje) med 1000 in 1300 MW električne energije.
Celoten prispevek si lahko preberete na tej povezavi.