Mladi jedrski strokovnjaki o prednostih jedrske energije: Čista, zanesljiva in varna

24. September 2024

Mladi jedrski strokovnjaki o prednostih jedrske energije: Čista, zanesljiva in varna

Mreža mlade generacije, ki deluje pod okriljem Društva jedrskih strokovnjakov Slovenije, je v Ljubljani pripravila informativni dogodek v sklopu globalne pobude Stand Up for Nuclear. Javnosti so predstavili prednosti jedrske energije, odgovarjali na morebitne pomisleke in podprli gradnjo novih jedrskih elektrarn v Sloveniji.

Dogodek je letos potekal petič. Kot so sporočili iz društva jedrskih strokovnjakov, je imel tokrat zanje poseben pomen, saj so želeli javnosti predstaviti svoj pogled na potencial, ki ga jedrska energija predstavlja za čisto, zanesljivo, varno in ekonomsko vzdržno oskrbo z energijo v prihodnosti.

Jedrska energija je po njihovih besedah že danes največji nizkoogljični energijski vir v Evropi in Sloveniji. V nasprotju z nestanovitnimi obnovljivimi viri energije, kot sta vetrna in sončna energija, jedrske elektrarne zagotavljajo stabilno in neprekinjeno oskrbo z energijo, so izpostavili.

Visoka energijska gostota jedrskega goriva omogoča, da jedrske elektrarne obratujejo leto in pol z eno pošiljko goriva ter zmanjšujejo izkoriščanje naravnih virov. Možnost skladiščenja goriva zmanjšuje tudi uvozno odvisnost države od tujih virov. Jedrska energija potrebuje najmanjšo površino na enoto pretvorjene energije, zato ima najmanjši vpliv na zmanjševanje biodiverzitete, so našteli.

Predsednik Mreže mlade generacije, raziskovalec na odseku za reaktorsko fiziko Instituta Jožef Stefan ter asistent na ljubljanski fakulteti za matematiko in fiziko Jan Malec je poudaril, da danes uporabljamo več kot dve tretjini energije iz fosilnih virov, za njihovo opustitev pa bomo potrebovali vse nizkoogljične vire. "Tudi gradnja ene nove jedrske elektrarne v Sloveniji ne bo zadostovala, saj bomo v naslednjih 20 letih zaprli tako šesti blok Termoelektrarne Šoštanj kot Nuklearno elektrarno Krško, poraba električne energije pa bo zaradi elektrifikacije transporta, ogrevanja in drugih sektorjev narasla," je dejal.

V Mreži mlade generacije posebej izpostavljajo, da se oskrba z energijo ne nanaša le na električno energijo. "Več kot 70 odstotkov končne energije v Sloveniji potrebujemo v obliki toplote in tekočih goriv. Napredne jedrske tehnologije z visokimi obratovalnimi temperaturami in izboljšanim dinamičnim obratovanjem ponujajo celostno razogljičenje oskrbe," so dodali.

Na dogodku so jih podprli tudi študenti Univerze v Ljubljani in organizatorji dogodka Razprava mladih o JEK2, ki bo sredi oktobra v ljubljanskem Cankarjevem domu.

Z dogodkom Stand Up for Nuclear se mladi slovenski jedrski strokovnjaki pridružujejo mednarodni pobudi, ki vsako jesen z organizacijo javnih dogodkov predstavlja pomen jedrske energije za ohranjanje čistega okolja. Gibanje se je začelo kot enodnevni dogodek, v zadnjih letih pa se je razvilo in razširilo po vsem svetu.

E-novice

Naročite se na ključne informacije in praktične nasvete.

Zahtevano
Zahtevano
To spletno mesto varuje Google reCAPTCHA in veljata Politika zasebnosti in Pogoji storitve.