Izbrani nasveti
•02. December 2024
Po mnenju podpornikov jedrske energije iz vse Evrope je skrajni čas, da EU preneha z dolgoletnim ignoriranjem svojega najmočnejšega čistega vira električne energije. Na novo Evropsko komisijo in parlament so zato naslovili odprto pismo, v katerem pozivajo k upoštevanju jedrske energije v prihodnjih načrtih za Evropo.
Kot so spomnili podpisniki odprtega pisma, je bila EU zasnovana kot projekt za ohranjanje miru in sodelovanja med državami in leta 1958 so se države članice zavezale k spodbujanju jedrske energije s podpisom pogodbe Euratom.
Pogodba je utrdila vizijo energetske in tehnološke neodvisnosti, jedrska energija pa je postala temelj gospodarskega razvoja v EU. Zahvaljujoč spodbujanju evropske jedrske industrije je bilo v nekaj desetletjih dokončanih skoraj 200 jedrskih reaktorjev, so navedli.
Zapisali so še, da je ta vir energije skozi desetletja dokazal svojo zanesljivost in sposobnost zagotavljanja čiste energije, ki je skladna z varstvom okolja in potrebami lokalnih skupnosti, ki z jedrskimi elektrarnami sobivajo.
Zdaj politike pozivajo k obnovi zavez, ki izhajajo iz pogodbe Euratom. "Ta poziv temelji na načelih miru, neodvisnosti in trajnostnega razvoja ter na podpori večine evropskega prebivalstva za uporabo čiste in zanesljive energije," so zapisali v odprtem pismu.
Menijo namreč, da trenutni geopolitični dogodki od Evropske komisije zahtevajo, da zavzame odločno in nedvoumno stališče v podporo jedrski energiji. To se jim zdi ključnega pomena za strateško neodvisnost celine in bo pogoj za ponovno industrializacijo EU ob izpolnjevanju podnebnih in okoljskih ciljev.
Evropejci so večinoma naklonjeni jedrski energiji. "V 70. in 80. letih prejšnjega stoletja smo si Evropejci z jedrsko energijo zagotovili varnost pred naftnimi šoki, danes moramo podobno drastično ukrepati, da bi si zagotovili ekonomsko varnost pred plinskimi šoki," so zapisali.
Pod poziv se je podpisalo 29 evropskih civilnodružbenih skupin ter osem strokovnih organizacij s področja jedrske energije. Slovenske barve med podpisniki zastopa digitalna platforma podpornikov jedrske energije JedrskaSI.