Ključni nasveti za zdrave poslovne finance v 2025

Izbrani nasveti

06. Januar 2025

Ključni nasveti za zdrave poslovne finance v 2025

Finančni svetovalec mag. Črtomir Časar je za SBC magazin pripravil ključne nasvete za zdrave poslovne finance v letu 2025. V hitro spreminjajočem se okolju in ob geopolitičnih vplivih je namreč težko zanesljivo napovedovati tržne razmere, vendar pa je z ustreznimi ukrepi mogoče omiliti posledice morebitnih neugodnih dogodkov. V letu 2025 bo zato za podjetja ključno, da delujejo proaktivno.

1. Optimizacija stroškov in redno spremljanje financ

Za zagotavljanje zdravih poslovnih financ v letu 2025 so pomembne nekatere prilagoditve in previdnostni ukrepi.

Priporočamo natančno in redno spremljanje stroškov ter po potrebi optimizacijo procesov, realne napovedi prihodkov in vzpostavitev stalnega nadzora nad denarnimi tokovi. V primeru težav z izterjavo, povečanja stroškov ali zaradi kakšnega izrednega dogodka je treba ukrepati takoj (npr. uporaba faktoringa, optimizacija stroškov), da preprečimo, da bi podjetje zapadlo v finančne težave.

Podjetjem svetujemo uporabo sodobnih orodij za ažurno spremljanje finančnih kazalnikov, kot je recimo Power BI, ki zagotavlja avtomatizacijo spremljanja financ. Takšen pristop podjetjem omogoča, da ostanejo prilagodljiva in pripravljena na poslovne izzive. 

2. Redno spremljanje globalnih trgov, trendov cen in makroekonomskih napovedi

Čeprav je težko natančno predvideti smer, v katero se bo razvijalo gospodarstvo, je redno spremljanje makroekonomskih napovedi ključnega pomena za ustrezno načrtovanje poslovnih strategij. Podjetja lahko s sledenjem poročil in analiz panožnih analiz iz tujine ali domačih, UMAR, Banke Slovenije in drugih zanesljivih virov, pravočasno prilagodijo poslovne načrte, investicije in odločitve glede zadolževanj spreminjajočim se okoliščinam. 

Priporočamo, da se pri večjih nabavah osnovnih materialov redno spremlja gibanje cen na trgu. Tako se lahko za načrtovane nakupe z daljšim dobavnim rokom dosežejo ugodnejše cene, kar posledično znižuje stroške. To še posebej velja za surovine, kot so zlato, aluminij, plastika ipd., kjer lahko pravočasno sledenje trendom cen prinese pomembne finančne prihranke. Redna analiza teh dejavnikov podjetjem omogoča, da tudi v nepredvidljivih časih ostanejo konkurenčna in finančno stabilna.

3. Pametno načrtovanje in financiranje investicij

Ne glede na to, ali podjetje načrtuje investicije v nepremičnine, stroje in opremo, neopredmetena sredstva ali naložbe v druga podjetja, lastniško financiranje ni vedno najboljša možnost, tudi če se na prvi pogled to zdi najbolj privlačno in varno.

Na voljo so številne ugodne možnosti zadolževanja, med njimi SID banka, Slovenski podjetniški sklad (SPS) ali celo nepovratna sredstva, ter različne oblike podpore za start-up podjetja. Te institucije ponujajo financiranje s subvencioniranimi obrestnimi merami, ki je primerno za podjetja vseh velikosti.

Pomembno je upoštevati, da so obresti pri teh oblikah financiranja priznani strošek z vidika obdavčitve, kar lahko zmanjša skupne izdatke podjetja. Pred investicijskimi odločitvami je nujno pridobiti podrobne informacije o vseh možnostih financiranja in pretehtati, katera izbira je najugodnejša glede na dolgoročne cilje podjetja.

Mag. Črtomir Časar je strokovnjak s področja podjetniških financ in finančnega kontrolinga ter član sekcije SBC Mladi. Kaj vse še svetuje, preberite v zadnji izdaji magazina SBC, v katerem najdete tudi številne druge izjemne zgodbe. SBC magazin je na voljo v prosti prodaji na vseh bolje založenih prodajnih mestih. Za izvod nam lahko pišete tudi na: marketing@sbc.si. 

E-novice

Naročite se na ključne informacije in praktične nasvete.

Zahtevano
Zahtevano
To spletno mesto varuje Google reCAPTCHA in veljata Politika zasebnosti in Pogoji storitve.