Izbrani nasveti
•31. Januar 2025
Slovenija je na pragu polnopravnega članstva v Cernu, ki ponuja raziskovalno infrastrukturo za prebojna odkritja v osnovni fiziki in na drugih znanstvenih področjih. Priložnosti prinaša za družbo in podjetja, ki preko projektov povečujejo ugled slovenskega inovacijskega ekosistema, so poudarili na posvetu Slovenija in Cern.
S polnopravnim članstvom v Evropski organizaciji za jedrske raziskave (Cern) bodo imeli znanstveniki več možnosti za vključitev v projekte in mednarodne raziskovalne pobude, gospodarstvo pa poln dostop do Cernovih javnih naročil, kar vključuje priložnosti za razvoj in dobavo vrhunske tehnologije, so poudarili govorci na današnjem posvetu v organizaciji ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter državnega sveta.
Minister Igor Papič je poudaril, da so predpogoj za polnopravno članstvo postavili domači znanstveniki. "Članstvo v Cernu temelji na vzajemnosti," je dejal. Po njegovem pa je pomembno tudi, da ima država stabilen in dobro organiziran znanstvenoraziskovalni sistem. Slovenija je lani v znanost skupaj vložila 628 milijonov evrov, za letos se načrtuje 674 milijonov in v letu 2026 prek 700 milijonov evrov.
"Slovenija je s svojim znanstvenoraziskovalnim in inovacijskim sistemom dokazala, da je lahko polnopravna članica. Cern pa v končni obliki takšnega članstva omogoča tudi vključevanje industrije in družbe, torej humanističnih vsebin," je pojasnil. Kot je dodal predsednik državnega sveta Marko Lotrič, članstvo poleg dostopa do znanosti in možnosti sodelovanja malih in srednjih podjetij prinaša večjo prepoznavnost.
Inovativna podjetja je treba spodbuditi, da prepoznajo Cern kot odskočno desko za preboj na svetovni trg, je poudaril Lotrič. "Sodelovanje je zanje edinstvena priložnost, saj lahko dostopajo do vrhunskih znanj in tehnologij. Spodbuja inovacije, ki dajejo mladim in zagonskim podjetjem možnost razvoja naprednih rešitev in neposredne vključitve v njihove projekte, ne da bi zato morali zapustiti Slovenijo," je dodal.
"Sodelovanje s Cernom je zelo pomembno za našo konkurenčnost," je na okrogli mizi o tem, kako naj podjetja z njim sodelujejo za mednarodni tržni preboj, ocenila Tara Brus iz podjetja Žustal. Ta tudi malim podjetjem odpira nova vrata predvsem v tujini in predstavlja pomembno referenco. "A Cern ni samo naročnik, temveč tudi partner, torej nas spodbuja k iskanju novih rešitev," je dodal Nejc Gornik iz družbe Elgoline.
Polnopravno članstvo bo podjetjem lahko prineslo tudi večje posle. Za kontaktno točko v Sloveniji skrbi gospodarska zbornica in predstavnik slovenskega gospodarstva v Cernu Samo Tuma. Kot sta povedala z Marjano Majerič z zbornice, zainteresiranim svetujeta vpis v bazo in sodelovanje na srečanjih, ki jih organizirajo. "Cernu pomagamo priti do zainteresiranih podjetij v lokalni državi, podjetjem pa do čim več Cernovih naročil," je povedal Tuma.
Po besedah Majeričeve je pomembno povezovanje tudi znotraj domače znanstvenoraziskovalne sfere. Ob tem je opozorila, da Cern k sodelovanju vabi vsa podjetja. "Ko sodeluješ s Cernom, imaš priložnost tudi na globalnem trgu. To ni prostor le za visoko znanost, priložnosti so tudi za storitvene rešitve, od logistike, gostinskega dela in upravljanja objektov," je naštela.
Cern je zahteven, njegovi razpisi pa birokratsko niti ne. "Je pa konkurenca huda, saj ima v svoji bazi 65.000 podjetij," je povedal Tuma. Država mora tako pomagati z vlaganji v razvoj in v kadre, s krepitvijo zavedanja koristi znanosti za družbo in s postavitvijo prioritet pri financiranju razvojih projektov, so ocenili sogovorniki podjetniške okrogle mize.