Udarna ideja Ivana Simiča, ki bi zatresla državo. Bi jo podprli?

Izbrani nasveti

16. Januar 2025

Udarna ideja Ivana Simiča, ki bi zatresla državo. Bi jo podprli?

"Če želi država obdavčiti premoženje posameznikov, potem je edino pravilno, da obdavči vse premoženje in ne le stanovanjske nepremičnine in stavbna zemljišča," v zapisu na spletni strani svojega podjetja Simič & Partnerji poudarja davčni strokovnjak in član SBC mag. Ivan Simič, ki je o predlogu spregovoril tudi v oddaji 24ur zvečer na Pop TV

Kot je izpostavil, je vlada s predbožično predstavitvijo izhodišč za obdavčitev premoženja, na katera je mogoče podati pripombe do konca januarja, dodobra razburila slovensko javnost in s tem uspešno preusmerila praznično pozornost državljanov od aktualnih političnih tem.

Vabljeni k izpolnitvi ankete o Simičevem predlogu premoženjskega davka v aplikaciji SBCA.

Simič meni, da so vladna izhodišča neustavna

Ob tem je izpostavil, da so vladna izhodišča po njegovem mnenju neustavna, saj so v njih zajeti predlogi, za katere je ustavno sodišče v preteklosti že ugotovilo, da niso v skladu z ustavo.

Če že država želi obdavčiti premoženje posameznikov, potem je po njegovih besedah edino pravilno, da obdavči vse premoženje, in sicer:

  • vse nepremične,
  • denarna sredstva, bodisi v bankah ali v gotovini,
  • plovila, letala in helikopterje,
  • naložbe v vrednostne papirje,
  • naložbe v deleže v gospodarske družbe,
  • naložbe v virtualne valute in plemenite kovine.

Predlaga tudi obdavčitev tudi vseh morebitnih drugih oblik premoženja.

Davek bi bil prihodek občin

Simičeva izhodišča za obdavčitev premoženja so naslednja:

  • uvede se obdavčitev premoženja (vsega prej naštetega),
  • določi se znesek, do katerega premoženje ni predmet obdavčitve. Simičev predlog je, da je to 200.000,00 EUR,
  • vse kar presega znesek 200.000,00 EUR se obdavči po stopnji 0,3 %,
  • z uveljavitvijo te obdavčitev prenehajo veljati vse do sedanje obdavčitve kot so NUSZ, davek na premoženje, davek na plovila in drugi oblike obdavčitve premoženja,
  • pobrani davek je prihodek občin, saj država ima dovolj davčnih virov.

Zakaj Simič predlaga, da se obdavčijo vse nepremičnine, ki so vredne nad 200.000 evrov z 0,3-odstotno obdavčitvijo, ne pa kot predlaga vlada – vsaka druga nepremičnina, prva pa je nepremičninskega davka oproščena? "Ker je vladni predlog nenavaden in je nastal kot posledica rešitve nekega stanovanjskega problema z namenom, da bi lastnike prisilili, da bi stanovanje oddali," pojasnjuje Simič, ki se mu zdi nepošteno, da so obdavčene samo stanovanjske nepremičnine, ne tudi drugo premoženje. "Ni pošteno, da se obdavčuje samo stanovanjske nepremičnine z 1,45-odstotnim davkom, bolje je, da se obdavči premoženje, ki ga ima nekdo v denarju, nepremičninah, kripto valutah ali v plemenitih kovinah, z nižjo stopnjo," je povedal v oddaji 24ur zvečer. 

Mejo 200.000 evrov je Ivan Simič postavil na podlagi hitrega izračuna, po njegovo bi ta meja predstavljala neko splošno olajšavo, lahko pa bi to mejo dvignili. Prizadeva si, da bi bil sistem obdavčitve enostaven in razumljiv, da bi lahko tudi enostavneje pobirali davek in imeli nadzor nad tem denarjem. 

Bolj pošteno zastavljen davek

Ob tem bi nekatere obdavčitve tudi prenehale veljati. "Po mojem predlogu bi prenehalo veljati nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča, davek na premoženje, davek na plovila in druge oblike obdavčitve premoženja. Vladni predlog predvideva, da vzamejo tistim, ki imajo in dajo vsem. Kot nekakšen Robin Hood, to je samo prekladanje iz enega kupa na drugega." 

Njegov predlog predvideva, da bi tudi ukinili davek na plovila, premoženje ... "Imeli bi samo en davek na premoženje in zadeva bi bila veliko bolj poštena," je v oddaji še povedal Simič. 

Celoten zapis Ivana Simiča preberite tukaj.
Prispevek iz oddaje 24ur zvečer z Ivanom Simičem si lahko ogledate tukaj.

E-novice

Naročite se na ključne informacije in praktične nasvete.

Zahtevano
Zahtevano
To spletno mesto varuje Google reCAPTCHA in veljata Politika zasebnosti in Pogoji storitve.