Čeh: Zahteve po novih znanjih napredujejo bistveno hitreje kot izobraževalni sistem

Dogodki

19. Februar 2025

Čeh: Zahteve po novih znanjih napredujejo bistveno hitreje kot izobraževalni sistem

Za ohranjanje konkurenčnosti na trgu dela morajo podjetja upoštevati drugačen pristop predvsem mlajših generacij k trgu dela in vpliv novih tehnologij na delovna mesta. Pri zadrževanju zaposlenih pa postaja vse pomembnejša vloga kulture na delovnem mestu in vključenosti zaposlenih, so izpostavili udeleženci dogodka Čaj z razlogom.

Na dogodku Čaj z razlogom, ki ga je organizirala Britansko-slovenska gospodarska zbornica, so udeleženci spregovorili o izzivih Slovenije pri zapolnjevanju kritične vrzeli delovne sile. Dogodek je odprla britanska veleposlanica v Sloveniji Victoria Harrison, ki je poudarila dolgoletno zavezanost Združenega kraljestva raznolikosti in vključenosti, so v sporočilu za javnost zapisali na Britansko-slovenski gospodarski zbornici.

"Bolj kot je delovno mesto vključujoče, močnejše in inovativnejše lahko postane. Podjetja morajo pritegniti in izkoristiti različne talente, da bi ustvarila konkurenčno prednost," je dejala.

Na prvem panelu so se sogovorci posvetili temu, kako se podjetja prilagajajo vse večjemu pomanjkanju delavcev.

Tuji delavci predstavljajo 16 odstotkov trga dela

Generalna direktorica Zavoda RS za zaposlovanje Greta Metka Barbo Škerbinc je kot glavni izziv slovenskega trga dela izpostavila neugodne demografske trende. "Zaradi staranja prebivalstva in vse večjega števila upokojitev se mora Slovenija osredotočiti na usposabljanje delavcev in povečati privlačnost države za mednarodne talente," je pojasnila.

Tuji delavci, predvsem z Balkana, trenutno predstavljajo 16 odstotkov slovenskega aktivnega trga dela, je izpostavila.

Čeh izpostavil velik vpliv tehnološke transformacije na trg dela

Član SBC, direktor podjetja Labena Boštjan Čeh, je izpostavil velik vpliv tehnološke transformacije na trg dela. Zeleni prehod, umetna inteligenca in digitalizacija zahtevajo povsem nova znanja in spretnosti, ki napredujejo bistveno hitreje kot izobraževalni sistem, je opozoril.

Kot je še izpostavil, je zaposlovanje visokokvalificirane tuje delovne sile oteženo zaradi administrativnih in finančnih ovir. "Stroški zaposlitve nekoga iz tujine so izjemno visoki, če želimo doseči primerljivo neto plačo mednarodnega talenta. Druge države so se s tem vprašanjem že spoprijele, mi pa smo še daleč zadaj," je dejal.

E-novice

Naročite se na ključne informacije in praktične nasvete.

Zahtevano
Zahtevano
To spletno mesto varuje Google reCAPTCHA in veljata Politika zasebnosti in Pogoji storitve.