Stališča
•20. Februar 2025
"Ob tako veliki koruptivni pogači v nobenem logičnem finančnem sistemu ni mogoče zapreti proračuna," v odprtem pismu premierju Robertu Golobu opozarja predsednik SBC Joc Pečečnik.
Spoštovani predsednik vlade dr. Robert Golob,
na vas se obračam kot predsednik SBC – Kluba slovenskih podjetnikov. Ta združuje 500 nadpovprečnih podjetij z visokimi standardi poslovanja, ki jih uresničujemo prek sedmih zlatih pravil SBC. Ta pravila članom kluba določajo standarde delovanja in jih zavezujejo k dobremu in spoštljivemu odnosu podjetnikov do družbe, nekoruptivnosti, zavračanju politične ideologije, skrbi za zaposlene, plačevanju davkov ter pomoči državi in lokalnim skupnostim.
Podjetja, ki so del SBC, so hkrati tudi ekonomsko nadpovprečno uspešna. V klubu skrbimo za ekonomsko perspektivo države, saj pomagamo pri razvoju skoraj 200 mladih podjetnikov, ki so člani sekcije SBC Mladi. V tem letu smo ustanovili dodatno sekcijo SBC Študent, ki bo izobraževala študente in jim olajšala vstop na podjetniško pot.
Spoštovani predsednik dr. Robert Golob, glede na to, da se osebno poznava, sem se odločil, da vam napišem tole javno pismo, v katerem izražam zaskrbljenost in veliko razočaranje nad stanjem v državi.
Na vsakem koraku smo priča koruptivnim dejanjem, ki se odvijajo predvsem v državnih podjetjih in agencijah, v katerih se zapravljajo ogromne količine denarja. V zvezi s korupcijskimi dejanji in povezanimi posli med državnimi uslužbenci in zasebniki, ki jih posredno vodijo »blagajniki«, ki nato vračajo denar ali posredno financirajo razne zasebne in politične sprege, vas pozivam, da uredite razmere v državi.
Prepričan sem, da imate za dosego tega dovolj udobno večino v parlamentu, saj smo vsak dan priča vašemu glasovalnemu stroju, ki ne glede na vsebinsko vrednost predlogov preostalih poslancev najbolj pazi na ideološko usmerjenost in predvsem na to, kdo je predlagatelj predlogov. Prepričan sem, da nastale razmere lahko uredite takoj, saj ne potrebujete posebno velikega aparata ali svetovanja znanih, seveda točno določenih odvetniških družb.
Za ureditev razmer potrebujete le malo kmečke pameti, dobronamernosti in ljubezni do države. S temi preprostimi, a hkrati nujnimi rešitvami boste pokazali, da so vaši nameni iskreni, predvsem pa takšni, kot ste jih državljanom obljubljali pred volitvami. Zagotovo se bodo s tem strinjali vaši koalicijski partnerji. To bo zares pravi in prvi korak vaše skupne koalicije k ureditvi razmer v državi in boljši skupni prihodnosti, predvsem pa bo rezultat izkazan v bolj pošteni družbi in enakopravnih možnostih za vse. To ste obljubljali in to si državljani želimo, vendar trenutno ni tako.
Želim vas opozoriti, da so vse te milijarde, ki gredo skozi korupcijski kanal, za državljane izgubljene, saj se v takem sistemu prikrito zlivajo v žepe posameznikov in tudi sodelujočih podjetij pri poslih z državo.
Takšna ravnanja povzročajo stroškovno globoko in nevzdržno funkcioniranje države, saj ob tako veliki koruptivni pogači v nobenem logičnem finančnem sistemu ni mogoče zapreti proračuna, zato od nas državljanov in podjetnikov, ki hodimo v službe in resnično delamo ter ustvarjamo dodano vrednost v dejanskih proizvodih in storitvah, zahtevate nemogoče visoke obremenitve, ki niso več logične in primerljive s tujino.
Gospod predsednik, ozrite se okoli sebe, videli in slišali boste posameznike, ki sporočajo, da enostavno ne zmorejo več biti konkurenčni. Zagotovo lahko trdim, da trenutna politika celo uživa pri načrtnem zavajanju javnosti in na nas podjetnike kaže s prstom kot na grešne kozle. Vse to zato, ker smo nekateri s poštenim delom postali bogati. Politiki ustvarjate popačeno sliko o uspešnih slovenskih podjetnikih. Predsednik, namesto da bi mlade učili, da brez dela ni jela, jih vaša koalicija z Levico na čelu uči, kaj vse jim pripada, medtem ko uspešne in poštene podjetnike napadate prek prijateljskih medijev.
Sam nikoli nisem skrival, da sem premožen. Na to sem ponosen. Vse, kar sem zaslužil, sem zaslužil v tujini in prinesel v to državo. Plačeval sem davke, vzgajal mlade in delal večinoma uspešne zgodbe. Takih podjetnikov je v naši državi veliko, in če bi imeli vašo podporo, bi nam bilo vsem državljankam in državljanom veliko bolje, kot pa nam je zdaj, ko gledamo vso to korupcijo.
Saj veste, spoštovani predsednik, več je bogatih davkoplačevalcev, več je denarja v državni blagajni. Če se ga ne krade. Več je denarja, boljši je javni servis, ki je pri nas menda zastonj, je pa v resnici za vse državljane enak ne glede na to, koliko vanj plačujejo. Roko na srce, kljub velikemu trudu javnih uslužbencev je jasno, da državljani Slovenije živimo z enim najslabših in najmanj učinkovitih javnih servisov v Evropi. Pa naj bo to zdravstvo, ki ima najboljše kadre, ki jih ne znamo učinkovito izkoristiti in pridnih primerno stimulirati, ali pa šolstvo, ki ne generira kadrov za uspešno prihodnost. Tukaj smo padli na testu osnovnega odnosa mladih do nadrejenih, dela in discipline, saj država že v šolah ne vzpostavi avtoritete učiteljev. Tudi naša vestna policija bi bila z več pooblastili bistveno boljša.
Naj ob vsem tem sploh ne omenjam državnih investicij, ki spominjajo na že viden in pravnomočno obsojen SCT-jev sistem dela v Sloveniji. Ne bom našteval vsega, ker bi bil seznam predolg.
Spoštovani predsednik, kako naj mlade prepričujemo, da se vračajo ali ostajajo v Sloveniji, če nimajo možnosti za konkurenčnost. Mladi so manj navezani na to državo, kot je naša generacija, in hitro izračunajo, kje jim bo bolje.
Levica s popolnoma neumno stanovanjsko politiko zapravlja milijone. Na ta način posredno gradite potencialne socialne gete, čeprav se je na evropski ravni (Francija, Nemčija, Belgija) že pokazalo, da ne delujejo in da je pravi pristop homogen razvoj stanovanjske politike po vsej državi in po naravni poti.
Naravna pot pa je vsekakor to, da mladim omogočite, da imajo dobre plače in da jim ob zneskih nad tri tisoč evrov ne pobirate dveh tretjin za davke in prispevke.
Sami lahko vidite in čutite, da naša podjetja bežijo drugam. Najhujše, kar se je lahko zgodilo, pa je dejstvo, da ne bežijo več na Kajmanske otoke, v Delaware, na Malto, Ciper in Bližnji vzhod, ampak v sosednje države, članice EU.
Podpirate to, da je v primeru razpisa Spirit dovolj samo njegova razveljavitev? Kakšno sporočilo je to? Ali to pomeni, da smo postali družba, ki deluje po sistemu, da če se krade in vas ne dobijo, je to sprejemljivo, če vas dobijo, pa se zgolj razveljavi razpis? Ne verjamem, da je to vaše stališče.
SBC – Klub slovenskih podjetnikov, ki ga vodim, je popolnoma nepolitična organizacija, ki se že leta bori za dobrobit podjetništva in obrti. V Sloveniji si želimo izboljšati okolje za poslovanje, saj to prinaša razvoj in blaginjo ter prihodnost za mlade.
V naši organizaciji, ki ima tako stroga pravila, da mora član, ki vstopi v politiko ali izvaja koruptivna oziroma kakršnakoli kazniva dejanja, odstopiti ali je izključen, kot predsednik dobivam očitke, da kljub našim pobudam, dopisom in več kot 150 sestankom v preteklem letu s predstavniki vaše vlade nismo naredili ničesar. Člani so obupani, čeprav smo si pri vladi trudili za sprejem minimalnih sprememb v dobro vseh prebivalcev Slovenije. Od vas nikoli nismo zahtevali zmanjšanja davka na dobiček.
Nikoli vas nismo opozarjali, kdaj boste vrnili en odstotek DDV, kot ste obljubljali, na prejšnjo raven. Prosili in borili smo se samo za to, da lahko slovenski podjetniki ostanemo konkurenčni in da bomo lahko preživeli v surovem globalnem okolju, v katerem druge, bolj pametne države od naše, krepijo svoja podjetja, dostop do surovin, energetsko varnost in vse druge pogoje, da lahko podjetja ostanejo v boju na konkurenčnem trgu.
Predsednik, vi veste, da to delajo vse države. Delajo strateško in načrtno. Mi pa medtem poslušamo najnižjo mogočo raven diskurza med poslanci, korupcija v tej državi pa od osamosvojitve ni bila na višji točki. Na tem mestu vam zagotavljam, da je morala podjetnikov zaradi vsega tega zares nizka.
V klubu SBC se podjetniki, ki bi se morali ukvarjati s posli, ukvarjamo s tem, ali bomo kot država sploh preživeli in ali bomo sploh lahko ostali konkurenčni. V ta namen smo v SBC ustanovili analitični oddelek in zaposlili strokovnjake, ki nekaj znajo, da pripravimo program konkretnih rešitev Slovenija 2030.
Vse to počnemo, ker ne verjamemo, da gre naša država v pravo smer. Prav nobenega področja ne najdem, za katerega bi lahko rekel, da gre naša država v korak s svetovnimi trendi in novimi časi, ki prihajajo. Slovenija 2030 ni politični program, ampak je program ukrepov za državo, o kakršni so sanjale generacije naših prednikov. Pošteno, uspešno, varno, zeleno, čisto in samostojno!
Predsednik, ne moremo razumeti, da nas niti malo ne slišite, niti malo ne podprete. V SBC kot krovni organizaciji se, kakor tudi preostale delodajalske organizacije, borimo samo za minimalne pogoje konkurenčnosti, ki jih bom strnil v naslednje kratke alineje:
Višje plače za zaposlene in zmanjšanje prispevnih stopenj in davščin za zaposlene, saj država državljanom evidentno pobira bistveno preveč glede na sosednje države in naš standard.
Možnost dela za upokojence, seveda za tiste, ki to želijo, na način, da ohranijo pokojnine v celoti, saj so si jih že zaslužili. Upokojenci bi tako za aktivno delo imeli manj obdavčene prejemke, gospodarstvo in država pa bi dobila najbolj izkušeni kader. S tem bi starostniki ostali vitalni in vključeni v družbo, država pa bi imela več kadra in več denarja.
Fleksibilno nagrajevanje zaposlenih z dobičkom, kar bi predstavljalo motivacijo za zaposlene.
Dostop do električne energije po konkurenčni ceni. Tukaj ne razumem vaše pasivnosti, saj bi kot strokovnjak za to področje morali prvi podpirati gradnjo jedrske elektrarne in to področje prevzeti nase. JEK2 je edina prava rešitev. Seveda če ga bomo gradili v nekoruptivnem okolju. Če bodo naša podjetja plačevala tri tisoč evrov za elektriko in šest tisoč evrov za omrežnino, kar se dogaja v praksi, in ob dejstvu, da se v prihodnjih desetletjih zapirata JEK1 in Termoelektrarna Šoštanj (zaradi pasivnosti naše države glede plačila kuponov CO2), bo šla Slovenija v kameno dobo.
Boj proti korupciji. Prednostno predlagam, da začnete urejati problematiko korupcije, in sicer s sprejemom zakonodaje, ki bo enostavna, razumljiva in bo zajemala spodnje štiri točke. Davkoplačevalci plačujemo KPK, ki vam lahko pri tem pomaga, samo opolnomočite jo s finančno policijo.
1. Vsem državnim funkcionarjem, uradnikom in zaposlenim v državnih podjetjih, institucijah, agencijah in uradih omejite vse neprimerne stike ter preprečite izdajo zaupnih informacij, pomoč pri urejanju privilegiranega statusa posameznikom ali zagotavljanje najrazličnejših materialnih in nematerialnih koristi podjetjem pa ustrezno kaznujte.
2. Vzpostavite nadzor neodvisne finančne policije, ki bo imela zaščito in mandat za delovanje mimo ideoloških svetov političnih strank.
3. Zagotovite pogoje za kaznovanje z najmanj petimi leti zapora že za minimalna korupcijska dejanja in vse do 20 leti zapora za težka korupcijska dejanja.
4. Uvedite povračilo stroškov oziroma škode državi, ki je nastala v primeru korupcijskih in drugih kaznivih dejanj, povezanih z gospodarskim kriminalom. To naj se izvede na način, da bosta korupcijskemu dejanju, katerega rezultat bo že minimalna finančna škoda, sledili zaplemba osebnega premoženja in izguba licence ali pravice do lastništva podjetja za dobo 20 let, če kršitelj škode ne želi ali ne zmore poplačati.
Se opravičujem, ker sem se postavil v vlogo svetovalca, ampak stvari bi bilo v bistvu zelo preprosto izpeljati. Predlagam, da ta zakon, kot že mnoge, sprejmete po hitrem postopku.
V zvezi z zgoraj napisanim želim poudariti, da moj namen ni, da vas napadam, ampak vas v imenu vseh članov kluba SBC ter večine slovenskih intelektualcev, podjetnikov, obrtnikov, kmetov in državljanov prosim, da v državi uredite razmere in TAKOJ preprečite ohranjanje korupcijskega okolja, ki ga je zaznala tudi Evropska unija. Kot ste lahko opazili v zadnjih tednih, podobno menijo tudi vaši volivci.
Predsednik SBC – Kluba slovenskih podjetnikov
Joc Pečečnik