Podpredsednik ZDA: Pretirana regulacija je lahko za umetno inteligenco usodna

Izbrani nasveti

12. Februar 2025

Podpredsednik ZDA: Pretirana regulacija je lahko za umetno inteligenco usodna

Sodelujoči na vrhu o umetni inteligenci v Parizu so s skupno izjavo, ki pa je niso podpisale ZDA in Velika Britanija, pozvali k odprtemu, etičnemu in varnemu razvoju umetne inteligence. Ameriški podpredsednik JD Vance je medtem posvaril pred čezmerno regulacijo tega področja.

Skupno izjavo je podpisalo 61 držav, med njimi Kitajska, Francija, Nemčija in Indija. V njej so med drugim zapisale, da mora biti prednostna naloga zagotoviti "odprto, vključujočo, transparentno, etično, varno in zaupanja vredno umetno inteligenco". Ta mora biti tudi "trajnostna za ljudi in planet".

Vance je medtem opozoril, da bi se morali v prvi vrsti osredotočiti na zmanjševanje regulacije. Čezmerna bi namreč po njegovih besedah lahko umetni inteligenci v fazi, ko se njen razvoj šele začenja, zadala usodni udarec. Čas je za "optimizem namesto treme", je dodal.

Opozoril je tudi na nevarnost sodelovanja z avtoritarnimi režimi, pri čemer je imel po navedbah AFP v mislih predvsem Kitajsko. "Partnerstvo z avtoritarnimi režimi pomeni prikleniti vaš narod na avtoritarnega gospodarja, ki se želi infiltrirati ter najti in zaseči vašo informacijsko infrastrukturo," je poudaril. Avtoritarni režimi po njegovih besedah v ta namen tehnologijo močno subvencionirajo in nato izvozijo po nizkih cenah.

Drugačnega mnenja glede regulacije umetne inteligence je francoski predsednik Emmanuel Macron. Globalna pravila je označil za "temelj tistega, kar bo omogočilo umetni inteligenci, da se razvije in vzdrži". Inovacije so sicer izjemno pomembne, a tudi regulacija ima svoj namen, je poudaril.

Svoje dosežke predstavila tudi Slovenija

Dvodnevni vrh o umetni inteligenci, ki se je začel v ponedeljek, gosti številne državnike ter predstavnike podjetij in raziskovalne sfere. V Parizu so se zbrali predstavniki približno 100 držav. Svoje dosežke na področju umetne inteligence je predstavila tudi Slovenija, ki jo zastopa ministrica za digitalno preobrazbo Ksenija Klampfer.

Kot so danes sporočili z ministrstva, je ministrica pozvala k vodilni vlogi Evrope pri razvoju varne, etične in trajnostne umetne inteligence. "Slovenija bo s svojim znanjem, tehnologijo in izkušnjami prispevala k oblikovanju umetne inteligence, ki bo dostopna, pravična in koristna za vse," je dejala. Poudarek mora biti po njenih besedah na sodelovanju med državami, izmenjavi znanja ter vzpostavitvi trdnih okvirov za razvoj, ki bodo zagotavljali varnost in spoštovanje etičnih načel in človekovih pravic.

Na ministrstvu so ob tem izpostavili pomen sprejetja pariške izjave o ohranjanju človeškega nadzora nad oborožitvenimi sistemi, ki uporabljajo umetno inteligenco, in listine o fundaciji umetne inteligence v javnem interesu. Slovenija bo v okviru fundacije prispevala storitve visokozmogljivega računalnika, so napovedali.

Naslednji vrh o umetni inteligenci bo gostila Indija, ki sodeluje že pri organizaciji tokratnega. Indijski premier Narendra Modi je danes poudaril, da so za vzpostavitev standardov, ki bodo na podlagi skupnih vrednot uspešno odgovorila na tveganja, potrebni skupni napori.

E-novice

Naročite se na ključne informacije in praktične nasvete.

Zahtevano
Zahtevano
To spletno mesto varuje Google reCAPTCHA in veljata Politika zasebnosti in Pogoji storitve.