Dogodki
•10. Marec 2025
Dobrodelni globalni tek, ki istočasno poteka po vsem svetu. Na njem ciljna črta lovi tekmovalce. Do sedaj so s tem tekom zbrali že 51,9 miljonov evrov.
Prva nedelja v maju je tudi v Sloveniji že tradicionalno rezervirana za dobrodelni tek Wings for Life World Run, ki tekače s celega sveta poveže v pomoči pri iskanju zdravila za poškodbe hrbtenjače. Letos bo ves svet za dober namen tekel že dvanajstič, Ljubljana pa bo spet eno od sedmih prizorišč uradnega organiziranega teka, ki istočasno poteka po vsem svetu. Povsod kjer ni uradnih tekov lahko ljudje tečejo z aplikacijo, ki jih poveže z udeleženci s celega sveta. Lani se je na tek skupaj prijavilo kar 265.818 ljudi, s štartninami pa so zbrali 8.104.499 dobrodelnih evrov. V enajstih letih je bilo na ta način zbranih že 51,9 miljonov evrov.
Wings for Life World Run je globalno tekaško tekmovanje z jasnim sporočilom in namenom: “Tečemo za tiste, ki tega ne morejo.” Namenjen je prav vsem, ne le resnim tekačem. Vsako leto se ga udeležijo tako tisti, ki startajo na zmago, kot tisti, ki tečejo le občasno ali morda celo le na tem teku. Koncept tekmovanja je namreč tak, da ne glede na pripravljenost vsak udeleženec pride do cilja… No, pravzaprav cilj pride do udeležencev.
Tekači po vsem svetu startajo istočasno in pol ure po začetku teka jim začnejo do potankosti usklajeno slediti zasledovalna vozila. Ta so opremljena z najsodobnejšo satelitsko tehnologijo in ves čas povezana s kontrolnim centrom v Avstriji. Njihova hitrost se skozi čas teka postopno zvišuje. Začnejo s 14 kilometri na uro, po dveh urah vozijo s hitrostjo 18 kilometrov na uro, nato pa še nekoliko pospešijo in po štirih urah že vozijo s hitrostjo 30 kilometrov na uro. Pri tej hitrosti vztrajajo dokler ni ujet zadnji tekmovalec na njihovi trasi. Ko tekmovalca zasledovalno vozilo ujame, je tek zaključil, njegov rezultat pa predstavlja pretečena razdalja.
Lani je bil na ljubljanskem teku v lepem vremenu najboljši Domen Hafner, ki je pred zasledovalnim vozilom tekel kar 60,4 kilometra. Pri ženskah je na slovenski trasi zmagala Poljakinja Patrycja Talar s 47,7 kilometri. Globalno sta bila odlična štirinajsti in deveta. Najbolje na celem svetu je tekel Japonec Tomoya Watanabe. Zasledovalno vozilo je v domači Fukuoki mimo sebe spustil šele pri 70,1 kilometru. S tem je za 1 kilometer izboljšal tudi svetovni rekord tega teka. Pri ženskah je bila najboljša Poljakinja Dominika Stelmach s 55 kilometri. Tekla je v Poznanu.
Na teku Wings for Life World Run vsako leto sodeluje tudi veliko tekmovalcev na klasičnih invalidskih vozičkih. Lani je bil v Sloveniji najboljši Matej Arh, ki je nastop zaključil pri 35,7 kilometrih. Poleg Ljubljane bodo letos uradne teke gostili še Zadar na Hrvaškem, Dunaj v Avstriji, Munchen v Nemčiji, Zug v Švici, Poznan na Poljskem in Breda na Nizozemskem. Povsod drugje bodo tekači lahko sodelovali z aplikacijo. Za vse informacije in prijavo na tek je tu uradna stran dogodka: https://www.wingsforlifeworldrun.com/sl.
Za vse, ki bi se na ta tek radi pripravili pod strokovnim vodstvom, je letos na voljo udeležba na organiziranih treningih pod okriljem skupnosti adidas Runners. Začetniki ali izkušeni tekači, vsakdo se na Wings for Life World Run lahko pripravi s pomočjo prilagojenih treningov, ki jih vodijo tekaški trenerji. Vsi treningi so brezplačni, potekajo pa v ponedeljek in sredo v živo, ob sobotah pa z aplikacijo. Kako se prijaviti in vse ostalo, najdete tukaj.
Zdravilo za poškodbe hrbtenjače pod okriljem fundacije Wings For Life sistematično iščejo od leta 2004. Takrat sta prijatelja Dietrich Mateschitz in Heinz Kini gadner fundacijo tudi ustanovila. Do takrat je bilo ciljanih raziskav resnično malo, vedno pa je primanjkovalo finančnih sredstev. Leta 2014 je fundacija začela sredstva zbirati tudi z organizacijo svetovnega teka. Anita Gerhardter, izvršna direktorica fundacije, se že veseli jubilejnega dogodka: “Ta tek je vedno nekaj posebnega, vsak lahko sodeluje in vsa sredstva zbrana s štartninami gredo za dober namen. Več denarja zberemo, več študij lahko podpremo in prej bomo na skupnem cilju.” Več o fundaciji najdete tukaj.