Vlada opustila brezplačno strežbo vode iz pipe, vztraja pa pri omejitvah oddaje nepremičnin

Izbrani nasveti

14. Marec 2025

Vlada opustila brezplačno strežbo vode iz pipe, vztraja pa pri omejitvah oddaje nepremičnin

Vlada je potrdila predlog novega zakona o gostinstvu, s katerim želi med drugim omejiti kratkotrajno oddajanje nepremičnin, da bi bilo več stanovanj na voljo za trajno bivanje. V predlogu medtem ni več predvideno, da bi morali gostinci zagotavljati brezplačno vodo iz vodovodnega omrežja.

Vlada uvaja regulacijo kratkotrajnega najema zato, da bi mladim družinam zagotovila dostopnost stanovanj - "da stanovanja, ki so bila zgrajena za namen domovanja, vrne njihovemu prvotnemu namenu", je na novinarski konferenci po seji vlade v Ljubljani povedal državni sekretar na ministrstvu za gospodarstvo Matevž Frangež.

Potrjeni predlog predvideva splošno omejitev kratkotrajnega oddajanja v večstanovanjskih stavbah na največ 60 dni v letu, in to za največ osem ležišč. Pri tem bi bilo nujno 75-odstotno soglasje etažnih lastnikov in soglasje vseh mejnih etažnih lastnikov. Veljavnost soglasij bi bila omejena na tri leta, stanovanja bi ob vpisu v register nastanitvenih obratov prejela posebne nalepke. Obstoječa soglasja bodo glede na predlog veljavna do 12. decembra 2026 ali tri leta od pridobitve soglasja - kar je pozneje. Stanovanja bi lahko oddajale le fizične osebe s statusom sobodajalca.

V eno- in dvostanovanjskih stavbah bi bila splošna omejitev največ 150 dni na leto, oddajalo bi se lahko do 15 ležišč, potrebno bi bilo soglasje etažnih lastnikov. V potrjenem predlogu ni več določila, da bi lahko v teh stavbah stanovanja oddajale le fizične osebe s statusom sobodajalca, ampak bi lahko to dejavnost opravljali tudi samostojni podjetniki in pravne osebe.

Lokalne skupnosti bodo lahko ob presoji stanja na stanovanjskem trgu in potreb razvoja turizma splošna pravila zaostrile ali omilile, in sicer bi lahko za večstanovanjske stavbe spodnjo mejo znižale na do 30 dni, zgornjo pa zvišale na največ 90 dni. Za eno- in dvostanovanjske bi lahko ta razpon znašal od 30 do 180 dni.

Register nastanitvenih obratov bo predvidoma vseboval več podatkov, do katerih bodo imeli inšpekcijski organi neposreden dostop, in bo povezan s katastrom nepremičnin. Register bo vključeval tudi možnost začasnega preklica ID nastanitve v stanovanju po prekoračitvi dovoljenega števila dni oddajanja.

Glede morebitne ustavne spornosti omejevanja - Združenje sobodajalcev omenja možnost pobude za presojo ustavnosti z zahtevo za začasno zadržanje izvajanja zakona - je Frangež dejal, da ustava res določa, da je gospodarska pobuda svobodna, da pa je določeno tudi, da se gospodarska dejavnost ne sme izvajati v nasprotju z javno koristjo, da so prepovedana dejanja nelojalne konkurence ter da ima lastnina gospodarsko, pa tudi socialno in ekološko funkcijo. Ustava tudi določa, da mora država ustvarjati možnosti, da si državljani lahko pridobijo primerno stanovanje, je poudaril.

Kaj še prinaša zakon?

Novi zakon bo po predlogu poleg tega sprostil določila glede obratovalnega časa gostinskih obratov. Obstoječa ureditev zahteva obvezno prijavo obratovalnega časa, pri čemer je kršitev tudi, če gostinec ne obratuje v prijavljenem času. "To se je izkazalo za večje breme za gostince, zato nova ureditev predvideva zgolj obratovanje v predpisanih časovnih mejah in po objavljenem urniku, ki ga gostinec lahko prilagaja svojim potrebam," je v sporočilu navedla vlada.

Predvideno je tudi, da bo v primeru potrebe po daljšem obratovanju možno podaljšati obratovalni čas v skladu s splošnim aktom občine, poleg tega pa bo možno s pravilnikom določiti posebne dneve, ko bo podaljšanje možno brez soglasja (kot so nekateri tradicionalni prazniki).

V predlogu pa ni več določila, da bi morali gostinci vodo iz vodovodnega omrežja streči brezplačno.

E-novice

Naročite se na ključne informacije in praktične nasvete.

Zahtevano
Zahtevano
To spletno mesto varuje Google reCAPTCHA in veljata Politika zasebnosti in Pogoji storitve.