Podcast
•07. April 2025
Živimo v času, ko je res dovoljeno že skorajda čisto vse. Če v ZDA po uradih čisti najbogatejši državljan sveta, če najmočnješi predsednik na planetu pošlje pogodbo Ukrajini, češ, vzeli vam bomo drage kovine, ter ob tem še grozi Grenlandiji, da jo bo priključil, kje so torej meje?
In doma? Če predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič privzdigne krilo v hramu demokracije zaradi provokacij opozicijskega poslanca, če predsednik vlade razglasi predsednico države za nesposobno, če šef opozicije ves čas žali sodnice in sodstvo ... so vse meje poteptane. V kaj torej, ko gre za državo, verjeti? Kje so norme in pravila, kje so zakoni? Kdo to sploh še spoštuje in zakaj bi?
A ko govorimo, da si želimo delujočo državo, potem je treba prav to spremeniti: potrebno je verjeti v državne institucije, jim zaupati in jim pustiti delati. A hkrati biti do napak kar se da kritičen. Treba je spoštovati zakone. O tem, da smo meje poteptali z izredno profesorico dr. Vesno Godino Vuk in prof. dr. Matejem Avbljem.